Druhy minerálů

Seznam minerálních kamenů

V tomto příspěvku bych ráda vypsala minerální kameny, které používáme při tvorbě. Věříme v sílu kamenů, nicméně zmíním zde pouze to, co mohou kamínky přinést po té duševní (psychické) stránce. Je nutno říci, že nikde nejsou účinky prokázány a já bych nerada někoho nabádala k tomu, aby své trápení řešil pouze touto cestou. Pokud máme opravdu závažný problém a je jedno jestli se dotýká našeho fyzična nebo naší psychiky, je dobré ho aktivně řešit, nejlépe s odborníky. 

Kamínky vnímám především jako průvodce, jako podporu, která spolu se silou víry, myšlenky, může naší duši i tělu pomoci. Díky kamínkům je možné i intenzivněji pracovat se silou myšlenky 🙂 prostě a jednoduše je brát jako takové kouzelné amulety.

Krátké popisky o kamenech, jejich vlivu, symbolice, ale také něco málo k očistě a dobití energie. Převzato z knih (“Kameny od A do Z, Judy Hallová” a “Jak nám mohou pomoci drahé kameny, Antonín Hrbek”) , ale i vlastních poznatků 🙂

Postupně seznam doplňujeme….

A

ACHÁT

Obecně bývají pokládány za symbol stability a garanta hojnosti. Potlačuje negativní emoce, posiluje sebevědomí a odstraňuje strach před selháním. Nabádá k tichému zamyšlení a uklidňuje ve stresových situacích. Vhodné pro těhulky, kterým usnadňuje a zpříjemňuje čas v těhotenství.

-šedé acháty: pomáhá při vyčerpání a dodává optimismus.

-oranžové acháty: snižují úroveň emocí a pomáhají zvládnout psychózy a deprese. 

-bílé acháty: zvyšují intuitivní poznání a uklidňují. Snižují pocity osamění, mírní agresivitu.

-stromečkové acháty: propojují nositele s přírodou a posilují imunitní systém. Přináší jistotu a mírní vášně. Traduje se, že je dobrým pomocníkem při dietách, snižuje pocit hlavu.

-mechové acháty: podobné vlastnosti jako stromečkové a., posilují především duševní pohyblivost, schopnost komunikace a paměť.

-modré acháty: pomáhají zvládnout emoční poruchy a nervová vypětí. Posilují cit pro jednoduchá a účinná řešení. 

-červené/ohnivé acháty: pomocníci při milostných vzplanutích. Dodávají odvahu k činům a pomáhají uchovávat vnitřní/duševní rovnováhu.

Očista pod proudem teplé vody a dobíjí se paprsky zapadajícího slunce.

AMAZONIT

Jedinečný uklidňující kámen, který působí tišivě na mozek i celý nervový systém. Udržuje v rovnováze ženskou i mužskou energii. Má moc hojit citová traumata, pomáhá zmenšovat strach a obavy. Odstraňuje negativní energii a zvyšuje intuici. Navíc dokáže pohlcovat vyzařování např.z mobilního telefonu, chrání před elektromagnetickým zářením. Amazonit uzdravuje a otevírá srdeční a krční čakru a tím napomáhá rozvíjet milostnou komunikaci. 

Vzhledem k citlivosti k prudkým změnám teploty jej čistíme vlažnou vodou a nabíjíme jen na nepřímém slunci.

AMETYST

Mimořádně mocný ochranný kámen, který je  obdařen spirituálními vibracemi. Brání nositele před negativními energiemi, které mění v lásku. Je blahodárný pro naši mysl, kterou dokáže uklidnit či povzbudit. Výborný pomocník k meditaci, podporuje soustředěnost a odvádí myšlenky od všeho světského. Napomáhá k přijímání nových myšlenek. Ametyst zlepšuje paměť a přispívá ke kvalitnímu spánku. Otevírá cestu pro rozvoj intuice.

K zachování barvy ametystu je dobré vyhýbat se přímému slunci, na slunci Ametyst bledne.

AMETRÍN

Kámen, který kombinuje vlastnosti citrínu a ametystu. Očišťuje mysl od stresů a napětí a přináší klid. Otevírá třetí oko a napomáhá léčení a věštění. Napomáhá vyrovnávat rozdíly a odstraňovat předsudky. Podněcuje tvůrčí schopnosti, zvyšuje schopnost rozhodovat o vlastním životě. Přináší optimizmus a pohodu bez narušování negativních vlivů.

ANGELIT

Nazývaný též Andělský kámen, neboť napomáhá s napojením na říši andělů. Angelit zvyšuje vnímavost, napomáhá vyslovovat pravdu, bez ohledu na to jak bude znít. Mírní bolesti duše, je kamenem soucitu a smířlivosti. Navozuje hluboký pocit klidu a míru.

APATIT

 Je kamenem, který hledí do budoucnosti, podporuje sklony k pomoci druhým, napomáhá komunikaci a sebevyjádření ve všech oblastech. Zvyšuje motivaci a vytváří energetické rezervy. Odstraňuje negativní postoje. Povzbuzuje tvůrčí schopnosti a intelekt. Tiší lítost, apatii a zlost. Snižuje podrážděnost a pomáhá překonávat citové vyčerpání.

AKVAMARÍN

Působí uklidňujícím způsobem a harmonizuje, čistí ducha i tělo. Odstraňuje nervozitu a deprese. Posiluje sebevědomí i odvahu, lásku a věrnost. Podporuje paměť, toleranci a klidný spánek. Přináší nám pevná přátelství a zlepšuje vyjadřovací schopnosti. 

Očista se provádí uložením v hematitu nebo krystalické soli a poté se omyje proudem teplé vody. Dobíjí se na slunci.

AVANTURÍN

Uklidňuje myšlení a pocity, tím je vhodný pro chvíle napětí. Podporuje uspořádání myšlenek i života. Potlačuje úzkostné pocity a pomáhá zapomenout na starosti a umožňuje házet problémy za hlavu. Působí kladně na vše, co má souvislost s prosperitou a majetkem. Posiluje vůdčí schopnosti, ale také schopnost soucitu a vcítění se do mysli druhých lidí.

Očista se provádí uložením v hematitu nebo krystalické soli a poté se omyje proudem teplé vody. Dobíjí se paprsky zapadajícího slunce.

B

BERYL / MORGANIT

 Učí nás dělat to, co je doopravdy potřeba. Pomáhá zvládnout životní stresy a odhození zbytečné zátěže i obav. Doplňuje životní síly, podněcuje odvahu, ulevuje od stresu a uklidňuje mysl. Přináší pozitivní pohled na svět a ukazuje, že “stará láska nerezaví” 🙂 

C

CITRÍN

Je považován za kámen hojnosti, radosti a štěstí. Stejně jako slunce, dokáže rozzářit naši duši, přináší teplo a čistou energii. Učí nás jak přitáhnout bohatství, prosperitu a úspěch. Zvyšuje tvůrčí schopnosti a napomáhá k získání sebedůvěry a rovnováhy. Také pomáhá odstranit negativní energie a zajišťuje klidný spánek bez nočních můr.

Citrín je kámen, který dokáže energie účinně filtrovat, čistit a dobíjet. Sám dokáže energie regulovat. Na slunci má citrín tendenci blednout.

ČAROIT

 Kámen proměny. Napomáhá překonávat strach a vyrovnat se s mimořádnými změnami, především prostřednictvím srdeční čakry, díky které vede k bezvýhradné lásce. Má obrovskou hojivou moc na tělesnou i citovou rovinu osobnosti. Ukazuje nám, že přítomný okamžik je nejdůležitější v našem životě. Podněcuje k energickému a spontánnímu jednání a současně dokáže potlačovat stresy a obavy. Naznačuje způsoby, kterými lze napravit karmické předurčení.

F

FLUORIT

Je kamenem géniů, podporuje moudrost a zesiluje smysl pro zodpovědnost, přináší naději a pomáhá naplňovat smysl života. Chrání před vyčerpáním, zejména ty, kteří se ve snaze dostát svým povinnostem ničí neustálou prací, dodává jim potřebnou energii. Napomáhá nalézt těžiště problémů.

Očista pod proudem teplé vody a nabíjí se na slunci.

G

GRANÁT

 Má schopnost dodávat energii a přispívá k nabrání nových sila k jejich obnově. Čistí čakry a obnovuje rovnováhu. Podle potřeby přináší klid nebo touhu. Traduje se, že granát dokáže varovat před blížícím se nebezpečím a již od pradávna se užíval jako amulet. Granát povzbuzuje lásku a oddanost, udržuje v rovnováze sexuální touhu a podporuje pevné vztahy a zájem o druhého. Pomáhá také k překonání životních krizí, kdy se nám vše sype jako domeček z karet – dodává sílu, odvahu a naději.

H

HEMATIT

Uzemňující a ochranný kámen. Uvádí do rovnováhy tělo, mysl i ducha. Brání negativním energiím vstupovat do aury, čímž přináší klid a harmonii. Zvyšuje sebevědomí, dodává vůli a rozvíjí spolehlivost. Přispívá k soustředění, zlepšuje paměť a také přispívá ke zrodu originálních myšlenek.

HOWLIT (MAGNEZIT)

 Mimořádně uklidňující kámen, který učí trpělivosti, potlačuje/pohlcuje zlost, vztek náš vlastní i ten proti nám mířený. Posiluje kladné vlastnosti naší osobnosti. Umožňuje klidnou komunikaci. Tento kámen účinně posiluje paměť a povzbuzuje touhu po poznání. Přináší úlevu při nespavosti.

CH

CHALCEDON

 Kámen dodávající sílu v oblasti mezilidských vztahů – zvyšuje vnitřní stabilitu skupin. Uvádí mysl, tělo, city i ducha do harmonie. Zahání pocity nevraživosti, nepřátelství, vyvolává naopak touhu být štědrý a laskavý. Pohlcuje negativní myšlenky i city a zahání zlé sny. Posiluje mateřský pud. 

Modrý chalcedon je krystalem podporující tvůrčí schopnosti, otevírá mysl, pomáhá se vyrovnávat se s novými situacemi.

CHRYZOKOL

 Je dobře znám jako kámen komunikace, je velmi klidný a pohodový, vyhání negativní energie. Má velmi pozitivní vliv na vztahy, které se díky němu stávají stabilní a pevné jako skála. Dodává novou energii, hojí bolesti srdce a zvyšuje schopnost milovat. Posiluje vnitřní klid a vyrovnanost. Zvyšuje osobní sílu a podporuje kreativitu. Pomáhá překonávat různé fobie, dodává odvahu a motivaci. 

J

JADEIT/NEFRIT

Symbol čistoty a vyrovnanosti. Kámen lásky, ochrany, harmonie a snů. Je spojen se srdeční čakrou, kdy zvyšuje lásku i kvalitu péče o rodinu. Podněcuje k novým myšlenkám a pomáhá ke zjednodušení jednotlivých úkolů. Dodává odvahu projevit to kým skutečně jsme, napomáhá při poznávání sebe sama. Různá zbarvení dodávají kamenům ještě další vlastnosti.

-modrý jadeit: klid, vytrvalost, trpělivost

-hnědý j.: uzemňuje, vnáší do života pocit pohodlí a stabilitu.

-zelený j.: uklidňuje nervový systém, často používám k harmonizaci nefunkčních vztahů

-levandulový j.: úleva od citové bolesti, traumat, zvyšuje vnitřní klid. Učí stanovit si hranice

-oranžový j.: dodává energii, podněcuje k činnosti, přináší radost

-červený j.: přináší vášeň a povzbuzení, spojen nejvíce s láskou

-bílý j.: mírní zmatek, pomáhá při rozhodování

-žlutý j.: přináší energii radosti, štěstí a povzbuzení 

JANTAR

Má silnou léčivou a očistnou moc, kdy vyhání z těla nerovnováhu. Pohlcuje negativní energie a proměňuje je v pozitivní síly, které podněcují tělo, aby se samo uzdravovalo. Je také mocným ochráncem života, přináší stabilitu. Podporuje paměť a tvůrčí sebevyjádření, přináší trpělivost a vyrovnanost.

JASPIS

Obecně pomáhají přežít frustrující situace a posilují naději na příznivý výsledek. Likvidují pesimismus, starosti a těžké sny. Posilují schopnost získat a udržet si radost ze života.

červený jaspis: vysoce účinná “oživující” kámen, symbolizuje základní elementární sílu “Matky země”. Odstraňuje blokády a dodává odvahu k činům. Očišťuje organismus a posiluje vůli při dietě.

-zelený jaspis: má uklidňující vlastnosti. Učí nás nezištnosti a skromnosti, vyžít s málem a přitom být duševně bohatý.

-žlutý jaspis: symbolizuje vytrvalost, trpělivost a snášenlivost. Pomáhá překonávat drobné každodenní potíže, porozumět ostatním 

pestré jaspisy(obrazový, leopardí,dalmatin,brekciový apod): posilují kreativitu a pomáhají proměnit tvůrčí ideje ve skutek. Dodávají sílu k překonávání potíží.

Očista se provádí tak, že nejprve kamínek omyjeme pod proudem teplé vody, poté vložíme do solného roztoku a opět omyjeme vodou. Nabíjíme měsíčními paprsky.

K

KORÁL

Velmi silný amulet, který svého nositele ochraňuje před násilím, nehodami a negativními energiemi. Je nositelem klidu a harmonie. Potlačuje deprese a naopak povzbuzuje pozitivní myšlení. Je symbolem lásky, oddannosti a dokonce i mateřství. 

KARNEOL

Symbolizuje spojení zářivé energie západu slunce a krásou a sílou země. Posiluje sounáležitost a lásku k přírodě. Má značné  regenerační schopnosti a přináší vitalitu i radost ze života. Pomáhá najít v sobě sílu a zahojit své duševní rány, které si neseme z minulosti. Zvyšuje kreativitu, přináší nové myšlenky a prohlubuje city. Uvolňuje a osvobozuje myšlení i spánek.

Očista se provádí uložením v hematitu nebo krystalické soli a poté se omyje proudem teplé vody. Dobíjí se stykem s ametystem nebo měsíčním svitem.

KŘIŠŤÁL

 Univerzální a nejúčinnější léčivý krystal. Je to jeden z nejoblíbenějších krystalů, který by měl být, dle mého v každé domácnosti :-). Je to krystal který dokáže účinně čistit i dobíjet okolí, ostatní kameny i nás samotné. Má moc regulovat energie – tam kde je potřeba jí doplní a tam kde je její naopak příliš, uvádí do rovnováhy. Vede nás k pozitivním myšlenkám, ochraňuje

Specialitou je AQUA AURA, která nese velmi  silnou energii. Dokáže osvobodit ode všech omezení a vytvoří prostor pro něco nového. Léčí, pročišťuje a uklidňuje auru, usnadňuje komunikaci vycházející ze srdce. Moc ráda ji nazývám andělskou aqua aurou neboť je také účinným ochráncem na naší cestě životem. 

L

LABRADORIT

Mystický a ochranný kámen, který vnáší světlo do života. Zvyšuje duchovní úroveň mysli, odklání nežádoucí energie a zároveň brání úniku té dobré energie. Podporuje rozvoj intuice a duševních darů. Potlačuje strach a nejistoty a naopak posiluje víru v sebe sama. Je užitečným průvodcem v době změn – přináší sílu a vytrvalost.

LAPIS LAZULI

 Ochranný kámen, který pomáhá navázat kontakt s duchovními průvodci, otevírá třetí oko. Uvádí do stavu harmonie a přináší pocit hlubokého vnitřního sebepoznání. Podněcuje k převzetí odpovědnosti za vlastní život. Pomáhá vyrovnávat se s pravdou, přijmout ji. Upevňuje milostné i přátelské vztahy a napomáhá při vyjadřování citů a emocí.

LARIMAR

 Nadpozemský kámen, kterému se dostává velké pozornosti. Vyzařuje lásku a přináší klid a vyrovnanost. Napomáhá k hluboké meditaci, dodává síly a umožňuje spojení se světem andělů. Je skvělým kamenem pro ty, kteří hledají spřízněnou duši. Pomáhá převzít kontrolu nad svým životem a zbavit se chování, kterým si člověk sám škodí. Hojí srdeční zklamání a probouzí naše vnitřní dítě. 

M

MALACHIT

Velmi zajímavý a mocný kámen, se kterým je ale dobré nakládat s opatrností. Je jedovatý, nejlépe se vyhnout surové formě tohoto krystalu, nikdy NEVDECHUJTE jeho prach. Malachit je ochranný kámen, pohlcuje negativní energie a znečišťující látky. Čistí a aktivuje čakry. Otevírá srdce a vyvolává nepodmíněnou lásku. Je také brán jako kámen proměny naší duše. Podněcuje k dobrodružnému životu, vytahuje hluboko ukryté pocity, zvyšuje intuici a vhled. Uvolňuje negativní zkušenosti a stará traumata.  

Před použitím i po něm by se měl vyčistit tak, že jej necháme na slunci položený na křišťálu (drúza, geoda). 

MĚSÍČNÍ KÁMEN

Kámen nových začátků. Je silně spjat s měsícem a intuicí. Výborně působí na utišení rozbouřených citů. Zvyšuje empatii, uklidňuje přehnané reakce na emotivní situace. Je nabitý vstřícnou pasivní ženskou energií. V obecném pojetí uklidňuje emoce a zvyšuje citovou inteligenci. Udržuje v rovnováze hormonální systém a snižuje nerovnováhu. 

O

OBSIDIÁN

O obsidiánu se ví, že je kamenem, který dokáže podpořit při našem osobnostním růstu. Odhaluje naše trhliny a nedostatky, aby nám ukázal cestu jak být lepším. Přináší ochranu před vším negativním, a dodává novou životní sílu. Vnáší světlo, odhaluje kým doopravdy jsme a otevírá naší mysl. Různé druhy obsidiánu nesou ještě další vlastnosti.

OLIVÍN/PERIDOT

 Je kamenem hojnosti, přitahuje ale nejen peníze, ale také lásku a štěstí. Používá se jako ochranný amulet. Tiší vztek a nervozitu, odráží negativitu. Podporuje klidný spánek. Čistí čakru srdeční čakru a solar plexus, odstraňuje staré pocity viny a lpění na minulosti. Podporuje rychlí duchovní růst. Pomáhá při odpuštění, potlačuje žárlivost a lítost. Léčí problematické vztahy.

ONYX

Kámen dodávající sílu, zajišťuje oporu v těžkých situacích. Onyx nabízí napojení na vesmír, tak abychom mohli nahlédnout do své budoucnosti a tak se stát skutečnými pány svého osudu. Přináší ráznosti, disciplínu, vytrvalost a životní sílu. Usnadňuje přijetí vlastní minulost, zvyšuje sebevědomí  a pomáhá se vyrovnat s podmínkami ve vašem okolí.

Očista pod proudem teplé vody, dobíjí se sluncem.

OPÁL

Je pokládán za zesilovač vlastností jeho nositele, špatnému člověku přináší špatné a dobrému dobré. Je také kamenem mírným, uklidňujícím. Pomáhá nalézat pravou lásku a léčí deprese. Podporuje inteligenci, fantazii a radost ze života. Podporuje chuť k životu a podnikání, může však vyvolávat také neklid, roztržitost.

Očišťuje se jednou měsíčně proudem teplé vody a nabíjí stykem s křišťálem nebo měsíčním svitem.

OPALIT

Jedná se o syntetický kámen (sklo), nicméně je mu také připisována určitá energie a vlastnosti. Harmonizuje a vyrovnává síly, má velmi jemnou energii. Využívá se ke zlepšení komunikace, podporuje vytrvalost a odvahu mluvit o vlastních pocitech. Napomáhá při depresích a úzkostech, je kamenem klidu a lásky. Pomáhá zvyšovat sebevědomí, posílit vůli žít a užívat si života.

R

RUBÍN V ZOISITU

Kombinuje vlastnosti ohnivého rubínu a zemitého zoisitu. Zvyšuje psychickou odolnost, pomáhá při komunikaci, pomáhá ve stresových situacích zachovat klid. Přeměňuje negativní energii na pozitivní . Pomáhá uvolnit bolest a trápení v době kdy se člověk vzpamatovává z životních ztrát. Přináší útěchu a zároveň vášeň a chuť do života. Traduje se, že zvyšuje plodnost u žen i mužů. 

RŮŽENÍN

 Kámen nepodmíněné lásky a nekonečného míru. Čistí a otevírá srdce ve všech úrovních. Má uklidňující účinek, výborný služebníček ve chvílích traumat a krizí. Ve vztazích obnovuje důvěru a harmonii. Odstraňuje negativní energie a nahrazuje je milostnými. Posiluje empatii a citlivost – je také kamenem přátelství. Učí nás jak milovat sami sebe, aby bylo možné přivítat a přijmout lásku někoho jiného. 

RODOCHROZIT

Vnáší do života nezištnou lásku a soucit. Rozvíjí vědomí, působí na srdce a vztahy. Přitahuje k sobě spřízněné duše. Učí naše srdce jak se smířit s bolestí, a pochopit, že vše v našem v životě má smysl. Rozvíjí kreativitu, mírní stres, vnáší světlo do našich životů. Napomáhá k projevení našich tužeb a přání. 

RODONIT

Dodává sílu překonat změny, zejména při stěhování nebo změně zaměstnání. Jeho barva proniká přímo do srdce, při prvním doteku lze cítit jeho uklidňující působení. Dodává radost a jistotu při podnikání nebo při řešení problémů. Zvyšuje citlivost, spolucítění. Tiší bolest a zármutek.

Očista pod proudem teplé vody, nabíjí se paprsky zapadajícího slunce, případně můžeme použít sílu křišťálové drúzy.

S

SELENIT

Velmi jemný kámen se silnou energií, nazýván také jako andělský kámen, neboť umožňuje spojení se s andělskou říší. Vnáší do mysli jas a otevírá vyšší korunní čakru. Udržuje hluboký klid a mír, skvěle funguje při meditaci nebo duchovní práci (osobně ho ráda používám při výkladu andělských karet). Pomáhá proniknout do jádra věci, nabízí uklidnění zmatků a přináší porozumění dějům, které se odehrávají v podvědomí. Harmonizuje emoce a uvolňuje napětí.

Kromě klasického bílo-duhového selenitu se objevuje také oranžový/hnědý, modrý a zelený.

***Řadí se sem také pouštní růže, která napomáhá skoncovat s “věcmi”, které jsme si sami vnutili k řešení a trvají už příliš dlouho. Posiluje schopnosti ztotožnit se s určeným cílem. 

SERPENTIN

Uzemňující kámen, který napomáhá získat pocit rostoucí kontroly nad vlastním životem. Vyrovnává mentální a emocionální rovnováhu a pomáhá vědomě zaměřit léčivou energii k aktuálním problémům. Traduje se, že zajišťuje dlouhověkost. Přináší radost do života, pomáhá aktivovat energii Kundalini – stimuluje sexuální pocity, čímž může zlepšit i osobní vztahy mezi partnery.   

SODALIT

 Kámen který spojuje logiku s intuicí. Podněcuje k cestě za pravdou a ideály. Vhodný pro týmovou práci a podporu týmového ducha, neboť přináší harmonii, solidaritu a vědomí společného cíle. Skvělý také pro rozvoj mysli, racionální uvažování, umožňuje přijímat nové informace, vnáší do mysli klid a vyrovnanost. Zvyšuje sebevědomí, pomáhá přijímat sebe sama a zvyšuje důvěru ve vlastní schopnosti. 

SLUNEČNÍ KÁMEN

 Vnáší do života radost a světlo, šíří kolem sebe pozitivní atmosféru. Zvyšuje úroveň intuice, přináší novou životní energii a lehkost bytí. Pomáhá se odpoutat od všeho/všech co nás tíží nebo se nás snaží k sobě připoutat. Láskyplně odhazuje pouta takového spoutání a napomáhá být pánem svého osudu. Potlačuje deprese a chmury. Vyvolává optimizmus a nadšení, zvyšuje vědomí vlastní ceny i sebedůvěru. 

T

TYGŘÍ OKO

Ochranný kámen, který se vždy nosil jako talisman proti zlým myšlenkám a kletbám. Ukazuje jakým způsobem se má správně používat síla. Napomáhá při dosahování cílů, hledání vnitřních zdrojů a skutečných potřeb. Je kamenem uzemnění a uvádí se že také kamenem prosperity, nicméně bych spíše uvedla, že prosperita ve smyslu opravdového vědomí vlastní ceny a také pomoc při rozhodování co s penězi. Spíše než že by peníze přitahoval, pomáhá je udržet a učí nás, že není potřeba mnoho. 

TURMALÍN

Uzemňuje duchovní energii, čistí a harmonizuje, vytváří štít kolem těla. Často se využívá v léčitelství, má velmi silnou moc. Odstraňuje bloky a negativní energie. Chrání nás před těmito energiemi, aby nevstoupily do našeho prostoru. Napomáhá k pochopení a nalezení sebe sama. Přitahuje inspiraci, porozumění, toleranci a prosperitu. Existuje hned několik druhů turmalínu, mezi ty nejčastější a ty, které používáme aktuálně, patří:

-černý turmalín: chrání před mentálními útoky, nepřátelskými myšlenkami. Uzemňuje energii a zvyšuje tělesnou vitalitu. Odstraňuje napěti a stres. Podněcuje k pozitivnímu naladění bez ohledu na okolnosti. Chrání před zářením z mobilů. 

-melounový (růžový) turmalín: Přitahuje lásku, podněcuje víru v lásku a utvrzuje, že je potřeba milovat nejprve sama sebe, aby k nám láska druhého mohla přijít. Vede nás k moudrosti a soucitu. Zvyšuje pocit klidu a uvolnění. Posiluje nejen lásku , ale i přátelství. Prohlubuje trpělivost a učí taktu. 

TYRKYS

 Velmi silný léčivý a ochranný krystal, umožňuje duchovní naladění. Zvyšuje schopnost intuice, přináší klid. Rozptyluje negativní energii, obnovuje rovnováhu, přispívá k seberealizaci, dodává sílu a pomáhá hledat řešení problémů. Podněcuje k romantické lásce

U

UNAKIT

Kámen vizí a osobního růstu. Zvyšuje intuici, vnímavost. Připomíná o čem je život, tak aby nám neutekl mezi prsty a dokázali jsme využít každého okamžiku. 

ZÁHNĚDA

 Krystal, který velmi pomáhá při depresích, stavech úzkosti a jiných negativních emocí. Pomáhá v klidu a vyrovnaně překonávat obtížné situace. Zahání strach a dodává sílu při rozhodování.